Sprzęgło w samochodzie

Sprzęgło w samochodzie składa się z trzech elementów i są nimi: docisk sprzęgła, tarcza sprzęgła i łożysko sprzęgła. Docisk sprzęgła jest odporny na działanie wysokich temperatur uzyskiwanych w samochodzie. Jest na stałe przymocowany do koła zamachowego i obraca się razem z nim.

Zbudowany jest on z sprężyny śrubowej i membranowej, metalowej tarczy, dźwigienki oraz pokrywy. Ma prostą budowę, więc sam z siebie rzadko ulega uszkodzeniu. Trzeba go wymieniać, bo po prostu się zużywa – powierzchnia tarczy ściera się i pojawiają się kłopoty ze zmianą biegów.

Inne objawy zużycia docisku pojawiają się też przy ruszaniu: samochód szarpie i wchodzi na wysokie obroty. Zachowuje się tak, jakby kierował nim zupełny nowicjusz, który nieumiejętnie używa sprzęgła i ma kłopot z ruszeniem z miejsca.

Docisk sprzęgła można zregenerować, ale nie zawsze ma to sens. Aby się do niego dostać, zdarza się, że mechanik musi wyjąć z samochodu skrzynię biegów. Jest to pracochłonne i kosztowne, dlatego najlepiej wymieniać sprzęgło w całości.

improfessional.pl

Redakcja czastka-mnie.pl