Zegarek garniturowy, zegarek skórzany lub bransolecie na może stanowić stylowy dodatek do eleganckiego ubioru lub towarzyszyć nam na co dzień. Ten element stylizacji może również podkreślać status posiadacza. Drogie zegarki przez niektórych uważane są za przejaw snobizmu, ale choćby w czasie negocjacji biznesowych mogą pomóc w zyskaniu szacunku czy zbudowaniu autorytetu w oczach drugiej strony. O jakości zegarka w dużej mierze świadczą materiały, z jakich go wykonano. To one odpowiadają również za komunikat, jaki ten dodatek będzie niewerbalnie przekazywać otoczeniu swojego posiadacza. Niezwykle istotny będzie więc surowiec, z jakiego wykonuje się kopertę zegarka. Jakie rodzaje zegarków i materiałów są najpopularniejsze? Które sugerują wysoki status majątkowy? Odpowiadamy na te pytania.
Koperta zegarka – jak jest wykonana?
Koperta i sposób jej wykonania to druga najważniejsza kwestia, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie zegarka – zaraz po rodzaju mechanizmu (więcej na temat mechanizmów stosowanych w zegarkach dowiesz się z portalu https://odziezbiznesowa.pl/akcesoria/zegarki) używanego do odmierzania czasu. To właśnie koperta stanowi obudowę mechanizmu i cyferblatu, chroniąc je zarazem przed zniszczeniem.
Oprócz tego to od jej wyglądu w dużej mierze zależy estetyka całego zegarka. Najczęściej spotykane są koperty okrągłe, choć zdarzają się także elementy o innych kształtach. W najdroższych zegarkach koperty są przygotowywane z jednorodnego materiału, bez żadnych dodatków. Z punktu widzenia wyboru materiału na kopertę ważne jest, by surowiec był w pełni odporny na pot i w żaden sposób nie wchodził z nim w reakcję.
Rodzaje materiałów na kopertę zegarka
Materiał, z którego jest wykonana koperta zegarka, ma duży wpływ na jego wygląd, ale i cenę. Współcześnie zegarmistrzowie najczęściej korzystają z kilku poniższych materiałów.
Złoto i jego stopy
Koperty najdroższych zegarków wykonuje się z metali szlachetnych. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje złoto – białe, żółte, czasami różowe. Najczęściej stosowany rodzaj tego surowca to złoto 14- lub 18-karatowe. W najdroższych zegarkach cała koperta jest wykonana ze złota, nie wprowadza się żadnych dekoracyjnych złoceń, na przykład na stalowe elementy. Ważną cechą złotych kopert zegarków jest to, że są podatne na polerowanie, dzięki czemu można pozbyć się ewentualnych rys. By nadać metalowi nieco nowych, pożądanych właściwości, jak na przykład większą trwałość, często w kopertach stosuje się także stopy złota z innymi metalami. Innym wysoko cenionym tworzywem jest z kolei platyna.
Tytan i stal nierdzewna
O ile złote zegarki są zarezerwowane dla najbogatszych, o tyle te z kopertą wykonaną ze stali nierdzewnej bądź tytanu należą do najpopularniejszych i łatwo dostępnych rozwiązań. Zegarki ze stali nierdzewnej stanowią największą grupę produktów na rynku. Jej zaletą jest to, że nie wchodzi w reakcje ze skórą i nie rdzewieje nawet wtedy, gdy często styka się z potem czy wilgocią. Jest również podatna na obróbkę, nadaje zegarkowi elegancki wygląd.
Tytan jest materiałem jeszcze bezpieczniejszym dla osób mających problemy z alergiami skórnymi. Jest także wyraźnie lżejszy od stali. Zegarek z tytanową kopertą będzie się więc nosić niezwykle lekko. Ten materiał w porównaniu do stali jest jednak nieco mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej stosuje się go dziś w zegarkach sportowych.
Tworzywo sztuczne
Koperty najtańszych zegarków wykonuje się z tworzywa sztucznego. Zazwyczaj jest nim plastik. To materiał w pełni bezpieczny dla skóry, który łatwo uformować w pożądany kształt. Co do zasady takie koperty są wodoodporne, łatwo je również utrzymać w czystości. Minusem jest jednak niezbyt duża wytrzymałość takich zegarków. Czasomierze z takimi kopertami nie najlepiej nadają się również na najbardziej formalne okazje, gdyż ich wygląd nie jest szczególnie elegancki. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się w zegarkach sportowych oraz tych noszonych na co dzień.