Pomoce logopedyczne do ćwiczenia mowy dziecka

0
361

Mowę dziecka warto ćwiczyć od najmłodszych lat. Nauką, która zajmuje się rozwojem mowy człowieka jest logopedia. Zabawki i przyrządy logopedyczne pomagają dzieciom w nauce poprawnego mówienia. Pomoce logopedyczne można kupić lub z łatwością wykonać samodzielnie.

Co przyda się w nauce poprawnego mówienia?

Jednym z podstawowych przyrządów jest zwykła słomka. Dmuchając przez słomkę, dziecko wykonuje ćwiczenia oddechowe.
Ważną pomocą logopedyczną jest również stojące lusterko stołowe. Ustawione na wprost dziecka pomaga mu w obserwacji ust i języka i odpowiednim ich układaniu. Lusterko dla logopedy jest też ważne z innego powodu. Terapeuta czy rodzic chętniej skłonią dziecko do pracy nad rozwojem mowy, gdy praca ta będzie śmieszna i zabawna. A do lusterka można przecież stroić mnóstwo śmiesznych min.

Książeczki ćwiczące mowę

Dostępne na rynku książeczki ćwiczące mowę u dzieci są wielką pomocą, z której korzystać mogą przede wszystkim rodzice. Czytając dzieciom często śmieszne i ciekawie skonstruowane wierszyki, rodzice ćwiczą mózgi dzieci. Jeśli recytują wierszyki wspólnie z dziećmi, jest jeszcze lepiej, bo ćwiczą narządy mowy.

Pomoce logopedyczne

Przydatne pomoce logopedyczne to również bibuła, kolorowy papier, najzwyklejsze kartki, klej i nożyczki. Z tych materiałów plastycznych stworzyć można obrazki do układania historyjek lub do zabawy w gry pamięciowe.
Istnieją oczywiście bardziej skomplikowane pomoce logopedyczne, jak specjalne gryzaki wyrabiające nawyk prawidłowego zaciskania ust i szczęki. Podstawą do wszelkich ćwiczeń logopedycznych mogą być jednak najprostsze materiały.

Zobacz więcej na agagu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here