Do trzydziestego roku życia można liczyć na młodzieńczy wygląd, ale po przekroczeniu tego progu wiekowego zaczynają pojawiać się na skórze oznaki starzenia. Oczywiście można temu zapobiec i wyglądać olśniewająco nawet w wieku czterdziestu lat. Wymaga to jednak kompleksowej dbałości o organizm. Na wygląd i kondycję skóry wpływa wiele czynników, niezwykle ważna jest optymalna produkcja kolagenu, która jednak z wiekiem spada i to coraz bardziej. Warto więc przeciwdziałać deficytom tego kluczowego białka zwiększając jego podaż w diecie, suplementując kolagen. Jest on największym wrogiem starzenia, stoi na straży zdrowia i pięknego wyglądu.
Kolagen do picia sprzymierzeńcem w walce o piękną skórę
Organizm jest w stanie samodzielnie wytwarzać włókna kolagenowe, ale wraz z upływem czasu staje się to coraz mniej efektywne. Maleją zdolności regeneracyjne, fibroblasty nie są już w stanie produkować wystarczającej ilości kolagenu. Jest on jednak niezbędny do naprawy i zastępowania zniszczonych komórek, odpowiada za budowanie ich struktur. Nic więc dziwnego, że na starość skóra jest cienka, wiotka, poszarzała, sucha, skłonna do pękania. Można jednak temu przeciwdziałać, dostarczając organizmowi z zewnątrz peptydów kolagenu, które pobudzają skórę do zwiększenia jego produkcji. Kolagen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, buduje on skórę w aż 75%. Jeśli jego stężenie będzie utrzymywać się na optymalnym poziomie, to można spodziewać się zwiększenia elastyczności skóry, poprawienia jej jędrności, spowolnienia procesów starzenia, spłycenia zmarszczek przeciwdziałania powstawaniu nowych. Włókna kolagenowe regenerują i odbudowują skórę, zwiększają jej poziom nawilżenia.
Suplementacja efektywniejsza niż nakładanie kosmetyków?
Jeśli komuś zależy na tym, aby zachować dobre zdrowie i młodzieńczy wygląd, to warto działać dwutorowo, czyli suplementując kolagen i nakładając go na skórę. Stosowanie go tylko od zewnątrz nie przyniesie spektakularnych efektów. Można spodziewać się tylko powierzchownego odżywienia naskórka, krem z kolagenem nie jest w stanie przeniknąć skóry właściwej. Pozwalają to uzyskać iniekcje, czyli wstrzykiwanie preparatów z kolagenem bezpośrednio do skory. Godny polecenia jest też kolagen do picia z dodatkowymi składnikami. Jeśli ma się ona dobrze przyswoić, to musi mieć jak najmniejsze cząsteczki i dodatek witaminy C. Regularne przyjmowanie kolagenu ujędrni skórę, zwiększy się jej napięcie, wygładza zmarszczki. Można też liczyć na poprawę nawilżenia i zmniejszoną podatność skóry na działanie promieniowania słonecznego. Włókna kolagenowe są niezwykle istotne w przypadku pojawienia się ran, bo przyspieszają one procesy gojenia. Nic więc dziwnego, że w preparatach przeznaczonych do stosowania na skórę po oparzeniach znajduje się w składzie kolagen. Pobudza on naturalne procesy naprawcze naskórka, dzięki czemu następuje szybsza regeneracja. Oczywiście kolagen wpływa korzystnie nie tylko na wygląd i kondycję skóry, jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych.