Jak powszechnie wiadomo nasz organizm powinien stale działać niczym dobrze naoliwiona maszyna. Niestety niejednokrotnie zdarza się tak, że nawet najlepszej jakości ciało czasami potrafi ulec swego rodzaju „awarii”. Dlatego też bez względu na to jak dobrze się czujemy warto wykonywać od czasu do czasu stałe badania kontrolne pozwalające nam monitorować stan naszego zdrowia.
Badania na tarczyce
Są jednak takie sytuacje kiedy do lekarza należy udać się w trybie pilnym. Pamiętajmy, że pewne sygnały możemy zaobserwować dużo wcześniej niż w końcowym stadium choroby. Proces ten opiszemy na podstawie problemów z tarczycą, które posłużą nam właśnie jako przykład. Otóż pewnym punktem wyjściowym od którego musimy zacząć nasze rozważania jest to, że na prawdę warto pozyskiwać na własną rękę wiedzę medyczną. W przypadku tego organu dotyczy to więc nie tylko tego jak on działa czy też jakie badania na tarczycę możemy wykonać, lecz przede wszystkim na jakie symptomy zwracać uwagę. Jak podkreśla bardzo wielu specjalistów jednym z najważniejszych jest nagłe chudnięcie. Zjawisko, które dla wielu będzie nie tylko czymś co pozornie nie musi martwić a wręcz przeciwnie. Któż z nas przecież nie cieszyłby się z niespodziewanej utraty kilku zbędnych kilogramów. Niestety trzeba tu jasno podkreślić, iż taka radość może być bardzo przedwczesna. W przypadku więc wystąpienia takich objawów miejmy świadomość, że mogą one sygnalizować problemy z tym narządem i zdecydowanie warto będzie udać się do specjalisty i wykonać kompleksowe badania na tarczycę, które pozwolą zdiagnozować, gdzie leży jego przyczyna.
Niedoczynność i nadczynność tarczycy
Omawiając tematykę patologii tarczycy nie sposób nie wspomnieć o dwóch pojęciach a mianowicie niedoczynności i nadczynności tarczycy. Z tym pierwszym zjawiskiem mamy do czynienia wówczas, kiedy to organ ten wytwarza zbyt małe ilości hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. W praktyce takie zaburzone działanie powoduje, iż wydatnie spowolnione zostają wszelkie procesy metaboliczne, które zachodzą w całym organizmie. Jak się można domyślać głównym symptomem niedoczynności tarczycy jest błyskawiczny przyrost masy ciała. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że szybki przyrost masy ciała może niepokoić tylko wówczas kiedy nie można go wytłumaczyć niewłaściwymi nawykami żywieniowymi. Oczywiście w takim przypadku można także udać się na badania na tarczycę, ale niekoniecznie muszą być one uzasadnione. Przeciwieństwem opisywanej patologii jest z kolei nadczynność tarczycy. Jest to rzecz jasna nic innego jak zbyt mocna praca organu, która powoduje w konsekwencji znaczne przyspieszenie procesów metabolicznych. I tak jak w przypadku niedoczynności także i tu musimy zdać się nieco na zdrowy rozsądek. W praktyce może się bowiem okazać, że szybszy metabolizm jest efektem naszej dużo lepszej diety i wdrożeniu aktywności fizycznej. Jak więc widać tarczyca jest bardzo ważnym organem i warto o niego właściwie zadbać. Nie każdy jednak niepokojący objaw musi być od razu sygnałem i powodem do obaw. Niemniej jednak stale monitorujmy jej stan a w razie potrzeby wykonajmy badania na tarczycę, które pozwolą nam rozwiać wszelkie wątpliwości.