Laryngolog – jakie są wskazania do wizyty, przebieg badania i leczenie?

Laryngologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się leczeniem schorzeń, występujących w obrębie głowy. Zaburzenia w funkcjonowaniu ucha, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych to tylko nieliczne z przypadłości, które powinny nas skłonić do wizyty u laryngologa. Zapisanie się do specjalisty to najlepszy sposób na pozbycie się uciążliwych dolegliwości i poprawę jakości codziennego funkcjonowania. Kiedy należy udać się do specjalisty i jak przebiega badanie i leczenie? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Laryngolog Kraków – jakie są wskazania do wizyty?

Aby udać się do specjalisty potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Konsultacja z laryngologiem jest konieczna w przypadku zauważenia takich dolegliwości jak:

  • ciężki, przewlekły katar i krwawienie z nosa
  • niedosłuch, bóle i szumy w uszach
  • utrudnione połykanie, zapalenie gardła, chrypa
  • zmniejszenie zmysłu węchu i smaku
  • chrapanie i bezdech senny
  • guzy w obrębie głowy i szyi oraz nawracające bóle głowy, zawroty i zaburzenia równowagi
  • utrudnione oddychanie

Wizyta u laryngologa w Krakowie – jak przebiega badanie?

Na początku wizyty w Krakowie u laryngologa, specjalista przeprowadza wywiad na temat występujących dolegliwości i na tej postawie podejmuje decyzje co do rodzaju przeprowadzonych badań. Do podstawowych czynności laryngologicznych należy badanie stanu jamy ustnej, krtani i nosogardła, badanie przegrody i małżowin nosowych oraz śluzówki jamy nosa, ocena stanu małżowin usznych, przewodów słuchowych i błon bębenkowych. Do badania laryngolog używa specjalistycznych przyrządów, takich jak min. otoskop, endoskop, mikroskop czy laryngoskop.

Jak przebiega leczenie laryngologiczne?

W zależności od rodzaju postawionej diagnozy, leczenie laryngologiczne polega na konsultacji z lekarzem specjalistą, który podejmuje dalsze kroki, mające na celu rozwiązanie problemu. Jeżeli tego wymaga sytuacja może skierować na specjalistyczne badania, np. RTG, USG, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Ostatecznie dobór metod leczenia jest uzależniony od stwierdzonego schorzenia i jego umiejscowienia u pacjenta.

Wizyta u laryngologa jest bardzo ważna, ponieważ nieleczenie przypadłości może się zakończyć poważnymi komplikacjami, w tym nawet utratą słuchu lub interwencją chirurgiczną. Laryngolog Kraków jest bardzo dobrym wyborem na przeprowadzenie skutecznego leczenia, ponieważ możesz liczyć na profesjonalną pomoc i to w sposób kompleksowy.

Artykuł sponsorowany

Redakcja czastka-mnie.pl