Ułamek sekundy Douglas E. Richards, czyli sposób na podróż w czasie

0
95

Ułamek sekundy Douglas E. Richards to książka, która może zmienić światopogląd. Wiele osób marzyło i wciąż marzy o podróży w czasie. O tym, by całkowicie odmienić bieg historii – swojej i całego świata. W tej historii taka podróż nie jest możliwa. Można się jednak przenieść o tytułowy ułamek sekundy. Czy w tak krótkim czasie można coś zmienić?

Wcale niezbyt metafizycznie

Jeśli obawiasz się, że ta książka będzie nudna i skupiona wokół metafizycznych teorii bez ładu i składu… to się miło zaskoczysz. Ułamek sekundy to thriller, w którym wiele się dzieje. Akcja jest wartka i płynna. Wciąga. Mamy w niej porwanie, morderstwo i wiele wydarzeń, których nie sposób było przewidzieć. To gratka dla miłośników nowych technologii, których mogą zaskoczyć nieskończone możliwości ich wykorzystania.

Nie tylko dla miłośników SF

Podczas przeglądania różnych opinii i recenzji tej książki przebija się jej ogromna zaleta. Mimo, że powieść porusza zagadnienia z zakresu fizyki i teorii czasu, to nie ma potrzeby rozumienia jej, by zrozumieć historię. Jest ona przyjazna również dla humanistów, którzy nie poczują się w niej wcale zagubieni. To duży plus, bo wiele książek dotykających tej tematyki jest bardzo trudne w odbiorze. Bywa, że są one nieprzyjazne czytelnikom. „Ułamek sekundy” wykorzystuje w swojej fabule technologie i nowoczesne rozwiązania, ale nie przytłacza opisami kierowanymi raczej do fachowców i naukowców niż do typowego Kowalskiego.

Trochę młodzieżowo

Książka napisana jest językiem młodzieżowym, takim który rozumie największa liczba odbiorców. Jest przyjazna, a co za tym – dobrze się ją czyta. Szybko, sprawnie i przyjemnie. A o to przecież chodzi! Takie powinny być powieści, które mają sprawiać czytelnikom przyjemność. Warto też podkreślać, że powieść ta była wiele razy nagradzana oraz została umieszczona na liście bestsellerów New York Timesa. To ogromne wyróżnienie, na które w pełni zasłużyła.

Miłość w tle

Ułamek sekundy to również książka o miłości. Nie jest ona może motywem przewodnim, ale to właśnie ona jest niezwykle ważnym tematem. To ona napędza zdarzenia. Podróże w czasie odkrywa genialny fizyk Nathan Wexler. Opracował on metodę, która umożliwia przesłanie w czasie niewielkiej ilości materii. Jak łatwo się domyślić takie rozwiązanie ma ogromny potencjał, który aż prosi się o wykorzystanie. Naukowiec nie ma jednak czasu na spokojne eksperymenty i potwierdzenie swojego odkrycia. Nagle staje przed wydarzeniami, które zmieniają życie jego oraz jego narzeczonej Jenny Morrison. Dziewczyna szybko orientuje się, że od jej zachowania i tego, co zrobi ze zdobytą wiedzą zależy nie tylko jej przyszłość, ale całej ludzkości.

Wiele twarzy

Ułamek sekundy to jedna z tych powieści, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Może to być wątek miłosny lub chęć ratowania świata, czyli po prostu heroizm. Inni mogą z kolei docenić motyw podróżowania w czasie, który został pokazany z zupełnie innej perspektywy niż robili to autorzy dotychczas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here