Przepaść Michelle Paver, czyli historia o drodze na szczyt

0
131

Himalaje mają w sobie coś intrygującego. Pociągają nie tylko alpinistów, ale też osoby, które mają nerwy ze stali. Książką idealna dla takich osób jest Przepaść Michelle Paver. To historia, która zmrozi krew w żyłach. To pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego, kto lubi dreszczowce.

Himalaje, 1935

Współcześnie wejście na szczyty Himalajów jest niezwykle trudnym zadaniem. W roku 1935, kiedy ludzie nie dysponowali techniką było to jeszcze większe wyzwanie. Przepaść, to historia pięciu Anglików, którzy chcą zdobyć szczyt Kanczendzonga, czyli trzeci co do wysokości szczyt Ziemi. Mają przed sobą wiele ciężkiej pracy i niebezpieczeństw. Szybko okazuje się jednak, że góra nie jest ich jedynym wrogiem. W przepaści czai się coś dużo bardziej mrocznego i niebezpiecznego.

Góry mają swoje tajemnice

Himalaje mają wiele tajemnic. W Przepaści, bohaterowie podążają śladem wędrówki, która odbyła się 29 lat wcześniej. Mają książkę, w której jest zapis tamtej podróży i odbywają swoją ekspedycję zgodnie z nim. Jednak od samego początku los nie jest łaskawy dla Anglików. Najpierw spotykają się z uczestnikiem wcześniejszej wyprawy, który nie podziela ich entuzjazmu. Później tragarze i przewodnicy buntują się, bo nie chcą wchodzić na szczyt trasą wybraną przez Anglików. W końcu ruszają na trasę razem z kilkunastoma Szerpami. Przez cały czas wszyscy czują nienazwany niepokój. Szczególnie silnie czuje go jeden z głównych bohaterów – Steve, z którego perspektywy poznajemy całą opowieść. W końcu dowiadujemy się też, co wydarzyło się w trakcie wyprawy 29 lat temu oraz jak wpłynie to na uczestników aktualnej wyprawy na szczyt. Góry to doskonałe miejsce, by zwariować. Rzucają człowiekowi nie tylko wyzwania fizyczne, ale też wymagają odporności psychicznej i ogromnego uporu.

Kunszt i jakość

Czytelnicy książki skarżą się, że nie jest wystarczająco straszna. Bez trudu można znaleźć opinie, że jako horror książka jest dość słaba. Niemniej jest ona bardzo dobrze napisana. To kunsztowna i dopracowana kreacja, której nie można zarzucić zbyt wielu wad. Czyta się ją szybko i przyjemnie, a o to przecież chodzi w książkach, które mają sprawić czytelnikowi przyjemność. Tajemnica jest dość przewidywalna, ale jej odkrywanie wraz z głównymi bohaterami jest bardzo satysfakcjonujące. Ty bardziej, że góry mają w sobie magnetyczną magię przyciągania. Są pełne tajemnic,a na szlakach można znaleźć zamarznięte ciała. Każde z nich ma swoją historię, która aż wrzeszczy, żeby ją poznać. Śmiało możesz, więc dać się poprowadzić za rękę Michelle Paver i poznać uknutą przez nią intrygę. Czy książka jest wybitna? Raczej nie. Jednak jest to wartościowy dodatek w biblioteczce każdego, kto lubi czytać książki dotykające niezrozumiałych i mrocznych problemów. Jak łatwo się domyślić, w wysokich górach normy społeczne i zasady moralności są inne niż na dole. W związku z tym wszystko może się zdarzyć. Im bliżej szczytu, tym więcej niebezpieczeństw. I to nie tylko natura jest przeciwnikiem, który trzeba pokonać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here