Myszy i ludzie John Steinbeck, czyli najpopularniejsza powieść noblisty

0
227

Powieść Myszy i ludzie należy już do kanonu klasycznej literatury. To jedna z książek, która została umieszczona na liście 100 pozycji wybranych przez BBC, które trzeba przeczytać przed śmiercią. Przez znawców literatury jest uważana za najważniejsze dzieło Steinbecka.

O czym jest?

Myszy i ludzie to opowieść o dwóch przyjaciołach. George Milton i Lennie Small podróżują po Stanach Zjednoczonych i zatrudniają się w różnych miejscach, by wykonywać prace w gospodarstwie. George jest inteligentny i silny. Lennie to łagodny olbrzym o sercu dziecka. Niestety Lennie przyciąga kłopoty. Wiele z nich wynika z tego, że jego aparycja i usposobienie nie idą w parze. W związku z tym obaj muszą podjąć wiele trudu i pokonać wiele trudności, by w końcu spełnić swoje marzenie i założyć farmę królików… ale czy im się uda?

Ciężkie czasy

Podobnie jak Grona Gniewu, Myszy i ludzie dotyczą czasów Wielkiego Kryzysu. To znany okres w dziejach Stanów Zjednoczonych. To czas głodu, pracy dla nielicznych i ciężkich warunków. To czasy, które wydobywały z ludzi to, co najgorsze. Właśnie w tych trudnych warunkach obserwujemy bohaterów książki i możemy zdiagnozować bolączkę każdego z nich. Bo każdy cierpi. Każdy marzy i czuje się niezrozumiały. Każdy jest samotny, pomimo tego że barak pracowników jest pełen. Tylko Lennie jest szczęśliwy, bo marzy o swoich królikach.

Myszy i ludzie John Steinbeck

To trudna powieść. Na stu stronach autor zamknął na pozór prostą historię o przyjaźni, która w rzeczywistości wcale nie jest prosta. To opowieść, w której pojawia się poświęcenie i morderstwo… z litości. Czy takie zabójstwo nadal jest złe? W latach Wielkiego Kryzysu nie było żadnej skutecznej formy pomocy dla osób niepełnosprawnych umysłowo ani specjalnej formy odbywania kary. Osobę uznaną za winną zbrodni czekał tylko jeden koniec. Czy więc morderstwo było aktem miłosierdzia? A może dowodem na egoizm i na to, że przyjaźń była fałszywa? A może chodziło o to, by nie powodować jeszcze większego cierpienia? Na te pytania trudno odpowiedzieć. Tym bardziej że dotyczą osoby, która w całej tej opowieści wydaje się najbardziej czysta i niewinna.

Problem alienacji

W powieści poruszony jest też temat alienacji. Od społeczeństwa odsuwało się osoby o innym kolorze skóry, upośledzone umysłowo oraz kobiety. Trzymało się je z dala od większości codziennych spraw i starano się trzymać je na dystans, tak by nie były nigdy częścią towarzystwa. By zawsze czuły się inne. Gorsze i samotne. To właśnie to poczucie alienacji popychało bohaterów do popełniania czynów, na które w normalnej sytuacji pewnie by się nie zdobyli. Do czynów, które poprowadziły prostą drogą do tragedii, której w żaden sposób nie można odkręcić. Nie można, więc mieć wątpliwości, że autor nie pochwalał żadnej formy dyskryminacji. Warto też wspomnieć, że w książce pojawia się słynny Amerykański Sen. To motyw, który daje nadzieję na to, że każdy może osiągnąć sukces… co w rzeczywistości okazuje się nie być zgodne z prawdą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here