Cykl Joanna Chyłka: „Zaginięcie” – Remigiusz Mróz

0
101

Książka Zaginięcie Remigiusz Mróz to druga część serii o doświadczonej prawniczce – Joannie Chyłce. Kobieta ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Obiecała sobie, że zmieni postrzeganie zawodu prawnika, co sprawia, że jest postrzegana jako niedostępna i opryskliwa, jednak walczy o swoich klientów do upadłego.

Zaginięcie – drugi tom opowieści o nieustępliwej prawniczce

Historia Joanny Chyłki rozpoczyna się w pierwszym tomie powieści Remigiusza Mroza – „Kasacji”. To w tej książce przedstawiono czytelnikowi postać Chyłki, jej zwyczaje oraz metody działania.

Chyłka pochodzi z Katowic, a mieszka na Saskiej Kępie. Jest zatrudniona w jednej z najlepszych warszawskich kancelarii – Żalazny&McVay.

Kiedy istnieją tylko poszlaki

W książce „Zaginięcie” do Chyłki dzwoni jej stara znajoma, Angelika Szlezyngier, błagając o pomoc po zaginięciu swojego jedynego dziecka – malutkiej Nikoli.

Czteroletnia dziewczynka znika bez śladu z domu, w którym od godziny 19 działał alarm. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, według rodziców dziecko było przez nich widziane już po uruchomieniu alarmu.

Jak to bywa w procesach poszlakowych, po wyeliminowaniu wszelkich niepewnych informacji okazuje się, że podejrzanymi stają się rodzice małej Nikoli. Chyłka podejmuje się bronienia ich w trudnym procesie.

Brak oznak wtargnięcia

Większość osób kieruje podejrzenia w stronę rodziców ze względu na to, że alarm nie odnotował żadnej aktywności po jego uruchomieniu, a w domu nie znaleziono żadnych śladów wtargnięcia czy zabrania dziecka siłą.

Mogłoby się wydawać, że sprawa jest z góry skazana na porażkę – brak dziecka, ale również ciała i jakichkolwiek śladów walki oraz żądania okupu – wszystko wskazuje na winę rodziców. Czy Chyłka poradzi sobie w takiej beznadziejnej sprawie?

Thriller kryminalny

Książkę „Zaginięcie” można określić czymś pomiędzy thrillerem prawniczym a książką kryminalną. Choć ogólna budowa książki to typowy kryminał, a sprawa pozornie bez rozwiązania budzi ogromne zainteresowanie czytelnika, znaleźć w niej można również pewne zgrzyty.

Zgodnie z polskim prawem, dochodzenie w sprawie powinno być prowadzone przez prokuratora, tymczasem w „Zaginięciu” zajmuje się tym obrońca. Błyskotliwa Chyłka szybko odkrywa uchybienia w pracy policji, zmieniając nieco obrót spraw.

„Zaginięcie” ma typową dla kryminału budowę: akcja rozpoczyna się od zbrodni, następnie przeprowadzane jest śledztwo, docieramy do punktu kulminacyjnego i częściowo poznajemy przyszłe losy bohaterów kryminału.

Choć sprawa wydaje się być bez wyjaśnienia, Mróz w bardzo zmyślny sposób pokazuje kolejne nitki prowadzące do kłębka. Tempa akcji dodają rozbudowane dialogi, a sama akcja do końca trzyma w napięciu. Czytelnik aż do ostatniej chwili nie ma pewności, czy mała Nikola żyje ani co stało się w zamkniętym domu o włączonym alarmie.

Książka została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2016 roku. Na podstawie serii książek o Chyłce powstał również serial opisujący perypetie błyskotliwej pani prawnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here