BZRK Michael Grant, czyli wojna i technologia

0
278

BZRK to książka dla ludzi o mocnych nerwach. To opowieść o wojnie, która toczy się w niedalekiej przyszłości. Jej żołnierze mogą liczyć tylko na dwa wyjścia – śmierć lub szaleństwo. Na szczęście są obrońcy normalności i wolności. Czy uda im się pokonać żołnierzy-pszczoły? Czy uratują ludzkość?

Bioty i zaawansowane technologie

BZRK Michael Grant to opowieść o grupie idealistów, która stawia opór wrogiej sile. Nie robią tego gołymi rękoma. Nie. Mają wsparcie w postaci biotów, które pochodzą z ich DNA połączonego z kodem genetycznym pająków, węży i meduz. Jak łatwo się domyślić to właśnie te obce geny stoją za ich supermocami, które można wykorzystać w walce z niewidocznym wrogiem. Kim jest wróg? To grupa, która chce zamienić ludzkość w twór przypominający rój pszczół. Tak, by ludzie byli pozbawieni własnego zdania i tożsamości. By byli zjednoczeni, ale bez wolnej woli i własnych pragnień. To nie jest coś, na co można pozwolić.

Morderstwo, które jest początkiem wszystkiego

W BZRK zostaje zamordowany twórca (dość kontrowersyjnej) technologi powstawania biotów. To właśnie on był ojcem głównej bohaterki książki. Jego śmierć wrzuca ją w wir wydarzeń, których nie do końca rozumie i nie do końca potrafi się w nich odnaleźć. Zostaje zwerbowana do ochrony prezydentów, co jak łatwo się domyślić napędza kolejne wydarzenia.

Nanotechnologie i możliwości

BZRK to powieść, która teoretycznie jest skierowana do odbiorcy młodzieżowego. W rzeczywistości jest w niej sporo brutalności i intryg, które mogą przypaść do gustu również starszym odbiorcom. Warto też pamiętać, by książki tej nie polecać bardziej wrażliwym nastolatkom. Nanotechnologie oraz to jak potencjalnie mogą wpłynąć na nasze życie, może przestraszyć niejednego śmiałka. Tym bardziej że wojna toczona w BZRK również była niewidoczna dla osób postronnych. Wiedzieli o niej tylko jej uczestnicy. Może, więc taka wojna trwa nawet teraz? Technologie mają wiele zalet. Jednak, jeśli będą rozwijane w niewłaściwych kierunkach, to efekty mogą nas niemile zaskoczyć.

Ostrzeżenie

Autor stworzył serię, która w Polsce nie zdobyła rozgłosu na jaki zasłużyła. To pewnego rodzaju ostrzeżenie przed tym, co może się stać, jeśli nie będziemy kontrolowali rozwoju naszej technologii. Każde odkrycie, nawet to najbardziej niewinne może zostać prędzej lub później wykorzystane na cele militarne. Czy mikroskopijny biot może dostać się do mózgu człowieka i przeprogramować go zgodnie z wolą jego twórcy? Czy to realne zagrożenie? Na razie pewnie nie… ale w niedalekiej przyszłości może być różnie. Nikt z nas nie potrafi tego przewidzieć, choć Michael Grant stara się uczulić swoich czytelników na różne możliwości i różne opcje. Trochę straszy, a trochę ostrzega. Kto wie, co przyniesie przyszłość? Być może za parę lat zagrożenie stanie się realne. Każdy miłośnik nowych technologii i świetnej fabuły powinien sięgnąć po BZRK i delektować się tą opowieścią. Warto też przeczytać pozostałe części serii oraz inne książki autora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here